Музей штабу УПА: історія

Для вшанування пам’яті вояків УПА у 1992 році відкрили музей під відкритим небом «Табір військового округу Української повстанської армії». Він знаходиться недалеко від місця бою, в урочищі Дігтярні біля села Антонівці.

Наприкінці 1942 року в цьому місці діяв штаб УПА “Волинь: Південь”, командиром якого було призначено молодого хлопця – Івана Климишина – легендарного “Крука”, одного з перших організаторів відділів УПА…

Влітку 1943 року  Антонівецький табір набув особливої ваги і разом із сусідніми селами перетворився на повстанський комплекс, де діяла школа старшин та підстаршин, лікарня та курси медсестер, пекарня, миловарня, слюсарня, швейна майстерня та  невеличкий м’ясокомбінат у самому селі Антонівці. У селі Забара було створено аптеку, збиралися різні лікарські рослини для виготовлення ліків, мазі, настоїв, щоб ними лікувати хворих і поранених повстанців. Також тут виробляли медичні перев’язочні матеріали.

При штабі УПА “Волинь: Південь” створювались підрозділи “Юнаки”. Зараховувались туди молоді люди віком від 17 до 19 років. На них було покладено завдання підтримувати зв’язок, супроводжувати бойові підрозділи, розквартировувати прибулих по квартирах. Юнаки проходили муштру, вчилися мінувати мости і залізничні колії, освоювали практику ведення бою.

Крім військових шкіл у селі М.Іловиця була школа політосвіти. У селі Антонівці у конторі водяного млина знаходилась група пропагандистів і журналістів УПА. Стала виходити газета “Повстанець”, як орган УПА. Відбулися пропагандистські рейди в центральні області України.

На згадку про безсмертну славу героїв у музеї відкрито меморіал Української повстанської армії. Зібравши спогади очевидців, в музеї відтворили найвідоміші табірні об`єкти.

Умовно відтворений літній клас цієї школи. З наочної інформації можна довідатись про зброю різних країн, яка перебувала на озброєнні антоновецьких куренів, її технічні дані, побачити накази командира УПА-Північ Клима Савура та Головнокомандуючого УПА Тараса Чупринки.

Поруч розташовано будиночок власне штабу. Всередині зараз розгорнута пересувна експозиція “Визвольні змагання на Шумщині”, створена зусиллями музеїв Шумщини та Шумської центральної районної бібліотеки. Недалеко від нього розташовано криївку.

Каплиця-курінь встановлена в затишній улоговині на місці таборового храму. Далі за нею – джерело. Нижче в улоговині розташовувались таборові будівлі пекарні, майстерень. А стежка, що веде вгору виводить на повстанчий цвинтар. Тут в дванадцяти могилах поховані вояки УПА, які померли від ран в таборовому шпиталі і ті, що не мали родини у ближніх селах.